Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend

0

Pisząc niedawno o pomysłach na wzbogacenie przestrzeni miasta Rybnika, przywoływaliśmy przykład Muzeum Ognia w Żorach i odwoływaliśmy się do kształtowanej przez żywioł wody historii miasta (https://www.for.rybnik.pl/?portfolio=miejskie-fantazje). Po publikacji artykułu okazało się, że pomysły zbliżone do tego tematu rodzą się równocześnie w wielu głowach niezależnie od siebie.

Na przykład wyobraźnia Lecha Gęborskiego podpowiedziała mu pomysł roboczo nazwany „wioską rybacką”. Na początku swojej historii, jak wiadomo, Rybnik był osadą dostarczającą ryby na stoły ówczesnych Ślązaków i nie tylko. Sprzyjały temu warunki geograficzne: obfitość stawów, których i dziś tutaj nie brakuje.

W ostatnich latach można w Polsce zaobserwować rosnące zainteresowanie historią zwyczajów i warunków życia sprzed wieków. Coraz liczniejsze bractwa i stowarzyszenia w praktyczny sposób zgłębiają historię, odtwarzając dawne stroje, budynki i przedmioty codziennego użytku. Często ich działalność wykorzystywana jest do celów komercyjnych przez muzea i inne instytucje kulturalne, ale wiele z nich działa dla samej satysfakcji czerpanej z uprawiania hobby.

„Wioska rybacka” to pomysł, który miałby połączyć te dwa fakty. Na tyłach kąpieliska „Ruda” albo nad stawem paruszowieckim mogłaby powstać replika średniowiecznej osady, zbudowana w oparciu o całą historyczną wiedzę na temat życia w średniowiecznym Rybniku, jaką udałoby się zgromadzić z pomocą zawodowych historyków i pasjonatów-praktyków. Miejsce to mogłoby być stałą siedzibą okolicznych bractw, ale też przestrzenią do organizacji spotkań podobnych grup z różnych stron Polski i nie tylko. Możliwa byłaby komercyjna działalność edukacyjna: np. można by w takim miejscu prezentować tajniki zawodu rybackiego, nie tylko łowienia ryb, ale też np. produkcji sieci, budowy łodzi czy przyrządzania posiłków z ryb według starych receptur. Choć charakter tego miejsca miałby nawiązywać ściśle do rybackiej historii Rybnika, to mógłby stwarzać możliwości odtwarzania turniejów rycerskich czy kupieckich jarmarków z rękodziełem.

Według pomysłu Lecha Gęborskiego w ramach działalności obiektu mogłaby być dostępna możliwość przeżycia np. kilku dni w warunkach średniowiecznych: w drewnianej chacie, w lnianym stroju, całkowicie unplugged i przy ciężkiej fizycznej pracy. Do tego potrzebne byłoby jednak miejsce zupełnie oddalone od zdobyczy cywilizacyjnych.

Podobne wioski-skanseny istnieją w wielu miejscach w Polsce, nie posiadamy jednak wiedzy, by któraś posiadała charakter rybacki, nasz projekt mógłby więc być naprawdę wyjątkowy, a co za tym idzie – atrakcyjny turystycznie. Oczywiście, poza tym, służyć mógłby rybniczanom jako miejsce rodzinnego spędzania wolnego czasu.

Podczas pierwszego rybnickiego Forum Kultury pani Mariola Rodzik-Ziemiańska zaproponowała utworzenie w Rybniku parku poświęconego mitologii słowiańskiej – być może właśnie wioska rybacka mogłaby okazać się miejscem, które idealnie sprawdziłoby się i w tej roli?

 

Pomysł wioski rybackiej jest na razie ideą, która ciągle jest omawiana i dopracowywana. Wszystkich, którzy mają pożyteczne uwagi, a także swoje pomysły przydatne w tym temacie i chcieliby przyłożyć rękę do realizacji tego projektu zapraszamy do dyskusji:

 

Na naszym profilu fb:

www.facebook.com/forumobywatelirybnika

oraz do pisania na nasz adres:

info@for.rybnik.pl

 

Tekst i foto: Krzysztof Oleś

wioska średniowieczna bis

  • Udostępnij wpis
Poprzednie Wpis Następne S5