Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend

1

W wigilię Święta Niepodległości na dziedzińcu dawnego szpitala odbył się „Wieczór z Juliuszem”. Było to spotkanie, które miało na celu ożywienie choć na chwilę przestrzeni o wyjątkowej wartości historycznej dla miasta i zwrócenie uwagi mieszkańców na charakter tego nieco zapomnianego miejsca w samym sercu Rybnika. Pomysłodawcą wydarzenia było Forum Obywateli Rybnika, a współorganizatorem i siłą napędową Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne IZART.

 

Jak na zamówienie od rana pochmurne i deszczowe niebo tego wieczoru się wypogodziło i pozwoliło stworzyć niepowtarzalny spektakl z udziałem licznie przybyłych rybniczan. Nawet gorąca herbata specjalnie przygotowana na tę okazję przez Stowarzyszenie 17-tka okazała się niepotrzebna do rozgrzania gości.  Małgorzata Płoszaj opowiedziała historię szpitala i jego założyciela, Juliusza Rogera: lekarza, przyrodnika i wielkiego miłośnika kultury Górnego Śląska. Kilka pieśni zebranych przez dr Rogera można było usłyszeć w wykonaniu rybnickiej wokalistki Karoliny Filec. Grupa rekonstrukcyjna „GRH Die Kampfgruppe Hoffmeyer” wystąpiła w roli rannych żołnierzy Wehrmachtu. Aktorzy teatru „Supeł” i Wojciech Chowaniec przedstawili choroby w formie tańca butoh. Aktorzy teatru „Tara bum” odegrali choroby za pomocą ruchu scenicznego i wcielili się w role Sióstr Franciszkanek, personelu medycznego i pacjentów. Artyści teatru „Rondo” rozbawili publiczność przy pomocy etiud „Operacja” i „U znachora”. A wszystko w fantastycznej scenerii starego szpitala oświetlonego przez Bartłomieja Dzierżęgę i przy realizacji dźwięku w wykonaniu Tomasza Paszendy.

Przez cały wieczór dziedziniec szpitala był zarówno sceną i widownią: aktorzy w rolach pacjentów, lekarzy, sióstr i pielęgniarek byli wciąż obecni wśród publiczności. Szpitalne sceny odgrywane przez aktorów przenosiły widzów w inny czas i wymiar. Punktem kulminacyjnym interakcji między artystami a publicznością okazało się wspólne odśpiewanie „Poszła Karolinka” – pieśni ze zbioru dr Rogera. Zobaczyć śpiewających w takim miejscu obok siebie dwóch prezydentów Rybnika – Józefa Makosza i Piotra Kuczerę – bezcenne. Trudno o lepszy znak na przyszłość.

Chociaż bez znaków również możemy być spokojni, bo jak powiedziała na zakończenie spotkania Izabela Karwot – Rybnik to dobre miasto!

 

PODZIĘKOWANIA

 

Forum Obywateli Rybnika oraz Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne IZART serdecznie dziękują wszystkim obecnym tego dnia za przybycie.

Za szczególny zaszczyt poczytujemy sobie, że wśród publiczności znalazł się prezydent Piotr Kuczera.

Równie doniosły dla nas jest fakt, że był z nami legendarny były prezydent Rybnika – Józef Makosz.

Całe wydarzenie nie udałoby się bez pomocy Starostwa Powiatowego w Rybniku, które udostępniło przestrzeń, Izby Rzemieślniczej, która udostępniła swoje pomieszczenia oraz źródło prądu, Dyrekcji Szpitala Psychiatrycznego, która wypożyczyła sprzęt medyczny, a także bez pomocy Teatru Ziemi Rybnickiej, Młodzieżowego Domu Kultury, Domu Kultury Boguszowice, oraz Bartłomieja Dzierżęgi i Tomasza Paszendy.

Dziękujemy!

To wspaniałe wydarzenie nie doszłoby do skutku, gdyby nie pracowitość, zaangażowanie i cierpliwość dwóch fantastycznych osób, które Forum Obywateli Rybnika ma szczęście mieć w swoim gronie, a dzięki którym „Wieczór z Juliuszem” stał na najwyższym poziomie artystycznym i merytorycznym. Te osoby to Izabela Karwot i Małgorzata Płoszaj.

Forum Obywateli Rybnika

 

 

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend

  • Udostępnij wpis
Poprzednie Wpis Następne S5