0

W ostatnich tygodniach rybnicki Urząd Miasta pochłonięty był przygotowaniami do wypromowania najważniejszej inwestycji w Śródmieściu od czasu wymiany nawierzchni Rynku (1992r.) – tzw. „rewitalizacji” ulic Powstańców Śląskich i Jana III Sobieskiego. Z okazji (zbliżającego się) zakończenia robót, magistrat zaprosił rybniczan na imprezę pt. „Wdepnij na deptak”. Trzydniowe święto ma za zadanie przypomnieć mieszkańcom Rybnika, coraz rzadziej zaglądającym w te strony, że centrum sięga dalej niż ul. Raciborska, Rynek i Plac Wolności.

Jako że my też „Przajymy Rybnikowi” i mamy na uwadze, że w ferworze przygotowań mogą umykać nawet rzeczy najbardziej oczywiste, chcielibyśmy pomóc zapracowanym władzom i wyręczyć je w przypomnieniu, czyje pomysły wykorzystano podczas organizacji wspomnianej imprezy.

Bo warto, żeby oczarowani blaskiem kolorowych świateł i laserów obywatele wiedzieli, że pierwsze plany przywrócenia życia w tej części Rybnika opracowywane były w 2010r. z udziałem naszego kandydata na prezydenta – Piotra Masłowskiego. Nie była to jednak samodzielna praca wykonana w zaciszu służbowego gabinetu, a wynik długotrwałych konsultacji i rozważań z udziałem rybnickich przedsiębiorców działających w tym rejonie, z uwzględnieniem opinii urzędników i funkcjonariuszy miejskich. Efektem tej współpracy było powstanie projektu „DEPTAK reWITA!” przedstawionego rybnickiemu magistratowi 4 lata temu.

Wszyscy zainteresowani pełną jego treścią mogą się z nią zapoznać tutaj:

http://www.cris.org.pl/images/files/2012/deptak_dokument_podsumowujacy.pdf

Projekt nie zakładał tak spektakularnej zmiany, jakiej próbował dokonać Urząd Miasta, za to był bardziej ekonomiczny i od początku uwzględniał potrzeby mieszkańców oraz przedsiębiorców. Poniżej przedstawiamy tylko te pomysły, które, jak można sprawdzić, przypadły do gustu naszym wymagającym władzom.

„DEPTAK reWITA!” (2010) „WDEPNIJ NA DEPTAK” (2014)
Remont nawierzchni ulic. Do czasu remontu sugerujemy udostępnienie starej, zniszczonej nawierzchni na działania artystyczne (street art np. pierwsze na Śląsku graffiti 3D); Trudno nie zauważyć, że remont był – nawierzchni bardzo długo nie było. Czy teraz to jest to, o co nam chodziło, czas pokaże. Graffiti 3D wg UM stanowi zagrożenie dla komunikacji lądowej…
Przekwalifikowanie ulicy (Powstańców i Sobieskiego) z dróg publicznych na drogi wewnętrzne. Deptak, strefa piesza – ulica, skwer, aleja lub plac wyłączone całkowicie (lub prawie całkowicie) z ruchu kołowego. Najczęściej położona w śródmieściu, spełnia funkcje centrum handlowego i gastronomicznego, niekiedy kulturalnego (za:Wikipedia). To słowo nam odpowiada – mamy nadzieję, że praktyka potwierdzi sens jego użycia w tym przypadku.
Ulgi na parking dla klientów deptaka – jeśli ktoś zrobi zakupy w sklepach na ulicy Powstańców lub Sobieskiego za okazaniem paragonu może parkować za darmo przez dwie godziny na parkingu przy ulicy Brudnioka; Yes!Yes!Yes! – 15.10.2014 na jednym z rybnickich portali Prezydent ogłosił, że: parkowanie na parkingach przy szkole muzycznej oraz naprzeciw Zespołu Szkół Technicznych będzie bezpłatne przez dwie godziny[1] – co prawda nie ten parking, ale dziękujemy!
Modernizacja parkingu na ul. Kościuszki (naprzeciwko Zespołu Szkół Technicznych). Parking w tej części miasta zachęci pieszych do ruchu przez ulicę Powstańców. Patrz wyżej.

Można? Można! Również dziękujemy!

Instalacja ławeczek – szczególnie ważne i potrzebne są dla osób starszych, które mają trudności z pokonaniem bez odpoczynku trasy rynek – bazylika; Ławeczki są. Podobnie jak z całą infrastrukturą na „deptaku”: czas pokaże, czy „to jest to”.
Ustawienie roślin – które polepszyłby estetykę ulic; Widzieliśmy kilka doniczek. Myśleliśmy raczej o czymś większym… Ale nie czepiajmy się – idzie zima, wiosną dostawimy…
Instalacja dobrego oświetlenia – latarnie (szczególnie

w zaciemnionych obszarach np. Dróżka Profesora Libury).

Oświetlenia w ramach akcji „Wdepnij na deptak” zaplanowano aż nadto – i bardzo dobrze! Róbmy więcej podobnych akcji w tym miejscu! A „Dróżka”? Jaka „Dróżka”?…
Wymiana koszy na śmieci – jest ich obecnie za mało i są w złym stanie; Co latarnia –  nowy śmietnik. Ponownie dziękujemy.
Organizacja imprez miejskich na ulicy Powstańców i Sobieskiego: Zaplanowana na trzy dni impreza „Wdepnij na deptak” nagłaśniana jest od kilku tygodni – słusznie.
Koncerty Sobota 18.10.2014:
godz. 18.00 South Silesian Brass Band – koncert
godz. 19.00 MuzyKajaka – koncert
godz. 20.00 Zawiało – koncert
o to właśnie chodziło!
Targ staroci/pchli targ – wydzielenie powierzchni i organizacja cyklicznych targów, na których można zakupić lub wymienić (często kolekcjonerskie)produkty Sobota 18.10.2014:

„DEPTAK PEŁEN SKARBÓW”
godz. 10.00–17.00 pchli targ i giełda staroci, Rybnik Swap Party (wymiana ubrań).

Jeszcze tylko zadbamy o cykliczność w stałej lokalizacji.

Happeningi W dniach 17-19.10.2014:

„DEPTAK wrażeń” – przejście przez DEPTAK z przewodnikiem połączone z iluminacjami kamienic, scenkami teatralnymi oraz wideoiluminacją budynku „Świerklańca”, „żywa wystawa” na bazie ubrań z butików mieszczących się na DEPTAKU
– Woda – Muzyka – Światło – pokazy laserowe i pirotechniczne,
– prezentacja fontanny (Plac Jana Pawła II),
– pokaz nowej iluminacji bazyliki

Cieszymy się, że nasze pomysły okazały się tak inspirujące!

Przedstawienia Piątek 17.10.2014:

– teatr ognia – Bractwo Ognia Spaleni – „Tajemnicze jezioro” (płyta rynku)

Sobota 18.10.2014

– Tara-Bum – spektakl uliczny „Post czy karnawał”

Umożliwienie działań artystycznych w tej

przestrzeni miasta (małe koncerty, wystawy)

Jak wyżej plus uliczni grajkowie, kataryniarze, żywe rzeźby, noc zakupów – i tak powinno być regularnie, przynajmniej raz w miesiącu!

Szkoda, że w oczach naszego magistratu nie znalazł uznania projekt uchwały, który zakładał zmianę sposobu funkcjonowania skrzyżowania ulic Powstańców, Łony i Sobieskiego – mniejsze byłyby koszty jego przebudowy i stałoby się bardziej przyjazne dla użytkowników, gdyby funkcjonowało jako przejście z pierwszeństwem dla pieszych i sygnalizacją dla samochodów.

Za to kilka innych pomysłów ze wspomnianego projektu wprowadzimy w życie sami, jeżeli tylko taka będzie wola wyborców:

Aleja gwiazd – wzorem Alei Sławy w Hollywood oraz ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, proponujemy umieszczanie na ulicy Powstańców charakterystycznych gwiazd, symbolizujących sławnych rybniczan, których działalność na arenie krajowej czy międzynarodowej w szczególny sposób przyczynia lub przyczyniała się do promocji miasta (np. Mikołaja Góreckiego czy Piotra Palecznego) 

Promocja wieży widokowej na bazylice jako atrakcji turystycznej miasta (umieszczenie informacji w przewodnikach, stworzenie szlaku turystycznego na wieżę);

Wprowadzenie polityki mieszkaniowej w tym obszarze miasta przez przyciągnięcie do Śródmieścia ludzi młodych – celowe przyznawanie mieszkań w atrakcyjnych cenach np. przedstawicielom wolnych zawodów (tak jak to robi Wrocław).

Jako że dobro naszego miasta i jego mieszkańców leży nam na sercu, cieszymy się, że doczekaliśmy chwili, w której władze znalazły czas na przyjrzenie się propozycjom obywateli. I niech to nie będzie fałszywa skromność, ale nie – nie trzeba dziękować…

 

Krzysztof Oleś

X 2014

 

Źródła:

http://www.cris.org.pl/informacje/wszystkie/zobacz/Co-dalej-z-deptakiem

http://www.rybnik.eu/index.php?id=223&p=news,11,show,7849

http://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_piesza

http://rybnik1.pl/ulgi-na-parkingach-przy-deptaku/

 

[1] http://rybnik1.pl/ulgi-na-parkingach-przy-deptaku/ (odczytane 17.10.2014r.)

  • Udostępnij portfolio
Poprzednie Portfolio Następne S5