0

Hasło Forum Obywateli Rybnika brzmi: „Ty i Twoja przyszłość”. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do obecnej władzy skupiamy się na szukaniu skutecznych rozwiązań problemów dotyczących naszej, mieszkańców Rybnika, przyszłości, a nie tylko teraźniejszości. Różnimy się też pod względem rozmachu w działaniach i szukania inspiracji.

W kwietniu 2013r. wiceprezydencka para z Rybnika reprezentowała nasze miasto na targach inwestycyjnych w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oczywiście, popieramy każde działanie, mające na celu pozyskanie inwestorów dla Rybnika, zwłaszcza te skuteczne. Niestety, naszym urzędnikom udało się jedynie „nawiązać kontakt”. Po półtora roku milczenia można podejrzewać, że polegało to na przywiezieniu wizytówek, zwłaszcza że, zgodnie z relacją rybnickiej delegacji, mało kto kojarzył tam nazwę Warszawa, a cóż dopiero Rybnik… [1]

Niewątpliwie słoneczne plaże Zatoki Perskiej i fantazja szejków robią na nas duże wrażenie, ale jeśli chodzi o naftowe potęgi, to bliższy naszemu myśleniu jest styl Norwegów. Odkąd pod koniec lat 60-tych XX w. u wybrzeży Norwegii odkryto złoża ropy naftowej, dochody tego kraju ciągle rosną. Mimo iż aktualnie Norwegowie są chyba najbogatszym narodem w Europie, nie konsumują swoich środków, prześcigając się w pokazowych, ale niepotrzebnych inwestycjach (jak pałace, sztuczne wyspy, niewykorzystane stadiony itp.). W 1990 roku parlament powołał Państwowy Fundusz Naftowy – instytucję finansową, która zajmuje się inwestowaniem dochodów (od 2001r.  97%!) z przemysłu naftowego w taki sposób, żeby zabezpieczyć przyszłe pokolenia np. w opiekę społeczną czy emerytury. Tzw. Fundusz Norweski należy dzisiaj do najbogatszych i najbardziej stabilnych na świecie. A po co te działania i surowa kontrola wydatków? Bo ropa kiedyś się skończy… [2]

Imponuje nam ten sposób myślenia i chociaż mamy świadomość, że nie dysponujemy takim bogactwem, jak Królestwo Norwegii, to uważamy, że są obszary, na których moglibyśmy naśladować rozumowanie Skandynawów.

W naszym programie jedno z najważniejszych miejsc zajmuje ściąganie do Rybnika nowych firm, a możliwość wnoszenia aportem przez miasto gruntu do spółki zakładanej z inwestorem w dużej mierze to ułatwi. Ale wolne grunty kiedyś skończą się na pewno, a nie zawsze udaje się przewidzieć pogorszenie koniunktury. Uważamy, że przynajmniej część dochodów (np. 10%) pozyskanych dzięki rozwijaniu takiej współpracy powinna trafiać na specjalnie utworzony Fundusz Przyszłości, na wzór Funduszu Norweskiego. Zebrane w ten sposób środki mogłyby stanowić zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń, np. na ośrodki pomocy społecznej czy opieki zdrowotnej.

Do uzgodnienia z mieszkańcami pozostawiamy możliwość finansowania takiego funduszu z innych źródeł, wysokość procentów od dochodów z inwestycji oraz celów, na które byłby przeznaczony.

Jak do tej pory Miasto Rybnik w ogromnej mierze zasila swój budżet ze sprzedaży gruntów. Raz pozyskane środki są szybko konsumowane na bieżące potrzeby i nie wypracowują dla miasta nowych zysków. Jest to jeden z wielu przykładów krótkowzrocznej polityki władz Rybnika.

Ale my nie tylko „przajymy” Rybnikowi.

Dla nas ważny jesteś przede wszystkim Ty i Twoja przyszłość.

Krzysztof Oleś

XI 2014

 

[1] http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,urzednicy-nawiazali-kontakt-z-biurem-w-abu-dhabi-poki-co-konkretow-brak,wia5-3273-20197.html (odczytane 7.11.2014)

[2] http://evewnorwegii.blogspot.com/2011/03/ropa-i-norweski-fundusz-naftowy.html (odczytane 7.11.2014)

  • Udostępnij portfolio
Poprzednie Portfolio Następne S5