Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend

0

Jeszcze dwa lata temu można było wpaść tu niechcący na ukryty w zaroślach grób. Od kilku miesięcy widać już, że nie było to przypadkowe miejsce pochówku, a prawdziwy cmentarz. W Dzień Zaduszny tego roku, prawdopodobnie po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat odbyło się tu nabożeństwo w intencji zmarłych. Dzięki staraniom Forum Obywateli Rybnika, cmentarz nad Rudą został przywrócony pamięci rybniczan.

IMG_20151009_113515

X 2015

IMG_20151009_113611

X 2015

Nie byłoby tego efektu, gdyby nie Małgorzata Płoszaj, współzałożycielka FOR słynąca z zamiłowania do odkrywania spraw i miejsc zapomnianych. To dzięki jej inicjatywie 17. października 2015r. grupa członków FOR pojawiła się w zagajniku nad rzeką Rudą po raz pierwszy, żeby zebrać śmieci pozostawione w tym miejscu przez nieświadomych piknikowiczów. Kto przedarł się z trudem przez leśną gęstwinę, mógł zobaczyć ocalałe słupki bramy cmentarnej i kilka grobów, do których wciąż przychodzi rodzina zmarłych. Co kilka kroków można było natknąć się na ledwo widoczne pod warstwami liści betonowe tabliczki z numerami mogił. Wtedy udało się przerzedzić część cmentarza wokół bramy i ustawić tablicę informującą, że w tym miejscu znajdują się groby. Taki był początek.

29.10.2016

X 2016

Według informacji zawartych w książce Józefa Kolarczyka „Szpital za czerwonym murem. Monografia Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku” (2010), cmentarz na końcu dzisiejszej ul. Weteranów powstał w 1922r jako miejsce pochówku zmarłych pacjentów szpitala. Wg tejże pozycji cmentarz funkcjonował do 1945r, ale z przekazów ustnych wiadomo, że zmarłych chowano tam jeszcze w latach 50-tych ubiegłego wieku. Z pewnością największa liczba zmarłych została pochowana w tym miejscu między 1940 a 1945 rokiem – trafiały tu ofiary hitlerowskich zbrodni dokonywanych na pacjentach szpitala oraz pacjenci pomordowani przez walczące wojska niemieckie i radzieckie pod koniec stycznia 1945r. Te ostatnie wydarzenia stały się szerzej znane dzięki książce Szczepana Twardocha „Drach”.

W czasie ewakuacji niemieckiej załogi szpitala miało dojść do zniszczenia całej dokumentacji, w wyniku czego dane pochowanych na nadrudzkich cmentarzach osób prawdopodobnie na zawsze pozostaną tajemnicą.

07.05.17

V 2017

Pod koniec lat 90-tych XX w. władze Rybnika pod naciskami mieszkańców przeprowadziły prace porządkowe na cmentarzu po drugiej stronie ulicy Gliwickiej. Cmentarz przy ul. Weteranów porastał lasem. Dlatego, poza mieszkańcami najbliższej okolicy, niewiele osób wiedziało o jego istnieniu – z najwybitniejszymi znawcami historii Rybnika włącznie.

30.09.17 b

IX 2017

Od 2015r FOR organizował akcje sprzątania cmentarza kilkakrotnie. W maju i czerwcu 2017 do prac przyłączyła się OSP Wielopole, dzięki czemu udało się wyciąć większość powalonych konarów i drobnych drzewek oraz krzewów. Odsłonięte zostało to, co pozostało z dawnej bramy i większość grobów. We wrześniu i październiku do grona opiekunów cmentarza doszła grupa wolontariuszy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 z Boguszowic, dzięki czemu udało się zebrać ściółkę z większej części cmentarza i podnieść niektóre betonowe tabliczki z numerami grobów, których jest około 750. W narożnych punktach działki usypano kamienne kopce z tyczkami i strzałkami oraz tablicami informującymi o zasięgu cmentarza. Teraz już nikt, kto przyjdzie w to miejsce, nie może mieć wątpliwości, że jest na cmentarzu, a nie w lesie.

IMG_20171028_121843

X 2017

W Dzień Zaduszny  proboszcz parafii Świętej Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Wielopolu odmówił modlitwę za pochowanych na cmentarzu, a pani dyrektor z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Wielopolu wraz z uczniami zobowiązała się do opiekowania się tą nekropolią.

zaduszki

02.11.2017

 

Prace wykonane dotychczas pozwoliły przywrócić miejscu wygląd cmentarza, wiele pozostaje jednak jeszcze do zrobienia. Z pewnością Forum Obywateli Rybnika wróci w to miejsce wiosną i nadal będzie pracować nad doprowadzeniem cmentarza do jak najlepszego stanu. Naszym marzeniem jest, żeby grono osób gotowych do pomocy przy tej pracy stale się poszerzało.

IMG_20171028_122300

X 2017

 

 

  • Udostępnij wpis
Poprzednie Wpis Następne S5