Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend

0

W sobotę 24. stycznia Forum Obywateli Rybnika zorganizowało spotkanie upamiętniające 70 rocznicę tragedii, jakiej doświadczyli ówcześni pacjenci Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.

Dokładnie 70 lat temu, w dniach 23-26 stycznia 1945 roku na ówczesnych przedmieściach, doszło do jednej z największych tragedii w dziejach Rybnika. W trakcie otaczania przez Armię Czerwoną miasta zajętego przez Wehrmacht, niemiecka kadra opuściła Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, pozostawiając pacjentów w zamkniętych budynkach bez wody i żywności. Wojska ostrzeliwały się z dwóch brzegów rzeki Rudy, a wygłodniali i wyziębieni pacjenci w pidżamach i boso w poszukiwaniu pomocy opuszczali szpital przez wybijane okna, stając się celem dla żołnierzy z dwóch stron frontu. Według szacunkowych danych na polach otaczających wtedy szpital zginęło około 400 pacjentów.
W trakcie uroczystości dwójka znanych popularyzatorów historii naszego miasta, Małgorzata Płoszaj i Piotr Polak, przybliżyli zebranym okoliczności wydarzeń, jakie rozegrały się w Rybniku 70 lat temu. Zapalając znicze i przypominając rybniczanom o tych dramatycznych faktach oddaliśmy cześć ofiarom.

Krzysztof Oleś

I 2015

  • Udostępnij wpis
Następne S5