Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend

0

W niedzielę 21. października wybierzemy nową Radę Miasta. Cztery lata temu Forum Obywateli Rybnika wystawiło własną listę kandydatów i własny program wyborczy. Piotr Masłowski został zastępcą prezydenta miasta, Mariusz Wiśniewski radnym.

W tym roku ówczesny nasz kandydat na prezydenta, Piotr Masłowski, wspiera urzędującego prezydenta, Piotra Kuczerę i ubiega się o miejsce w Radzie Miasta z listy Wspólnie dla Rybnika. Na liście tej znaleźli się również Mariusz Wiśniewski i Leszek Moskal – także członkowie FOR. Trudno o lepszy moment na sprawdzenie realizacji naszych planów sprzed 4 lat.

 

Nasz program z 2014 roku (w całości do sprawdzenia tutaj: https://www.for.rybnik.pl/statut/ ) podzielony był na trzy obszary uznane przez nas za najważniejsze dla rozwoju miasta. Warto zwrócić uwagę na to, co przez ostatnie 4 lata się zmieniło.

 

Seniorzy

Nie udało się połączenie karty seniora z e-kartą, choć ta pierwsza cieszy się bardzo dużą popularnością. Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla niepełnosprawnych spoza Rybnika wciąż pozostają niezrealizowanym postulatem, podobnie jak taktowy rozkład jazdy.

Co się udało? W Popielowie powstał ośrodek Senior – Wigor, OPS utworzył świetlicę przy ul. Zebrzydowickiej, w tym roku otwarta zostanie przy ul. Orzeszkowej, na przyszły rok zaplanowano przy ul. Floriańskiej. Sztandarowym przykładem rangi polityki senioralnej będzie jednak realizacja projektu Kwartał „Juliusz”. OPS prowadzi projekty związane z wykorzystaniem „czerwonego guzika”. Obniżone zostały ceny biletów komunikacji miejskiej.   

 

Sytuacja młodych

Zawieszony został pomysł z budową mieszkań w systemie TBS, ale plan rozbudowy komunalnych mieszkań czynszowych wchodzi w etap realizacji: rozpoczyna się budowa budynków przy ul. Kadłubka, Kolejowej, niebawem przy ul. Rzecznej.

Ograniczenie zanieczyszczenia powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia i bez ustawowego wsparcia rządu nie przyspieszy odczuwalnie. W naszej mocy było zlikwidowanie starych kotłów budynkach miejskich  i ich termomodernizacja – ta jest widoczna gołym okiem na ulicach miasta. Zwiększona została też pula środków na dotacje do wymiany kotłów dla mieszkańców – i ograniczona do gazu i ciepłociągu tam, gdzie jest taka możliwość.

Ilość nowych nasadzeń raczej nie wyprzedza jeszcze liczby wycinanych drzew (i nie pociesza fakt, że problem stał się ogólnopolski), istnieją jednak obszary, które zagospodarowywane są na potrzeby wypoczynku mieszkańców, jak przy ul. Góreckiego, czy teren wokół tężni przy ul. Mikołowskiej.  

Faktem stała się rozbudowa dróg rowerowych i tanie rowery miejskie. W trakcie realizacji są centrum przesiadkowe przy DKM i dworcach PKP w Śródmieściu oraz na Paruszowcu. Wybudowano od podstaw pierwszy miejski żłobek, powstają kolejne przedszkola. Zwiększenie rangi budżetu obywatelskiego osiągnięto przed wprowadzeniem ustawy, między innymi dzięki umożliwieniu głosowania przez internet. Zwiększenie miejsc wypoczynku najlepiej widoczne jest na bulwarach nad Nacyną, które będą nadal rozbudowywane czy na kąpielisko na Pniowcu.

 

Sytuacja pracodawców i pracowników

Ekspansji marketów rozpoczętej jeszcze przed czterema laty nie udało się zatrzymać. Dzięki intensywnym działaniom kulturalnym i urbanistycznym wróciło jednak życie na ul. Powstańców Śląskich i Sobieskiego – rybnicki deptak stał się miejscem przyjaznym mieszkańcom, a przez to i przedsiębiorcom.

Ambitne plany tworzenia centrów logistycznych nie doczekały się realizacji, ale pozyskanie środków unijnych i przyspieszenie prac nad budową drogi Racibórz – Pszczyna otwiera nowe możliwości dla rybnickich przedsiębiorców oraz udostępnia nowe tereny pod inwestycje, w tym 14ha w pobliżu węzła w Niewiadomiu po hałdzie wykorzystanej do budowy drogi. Podobną rolę spełni terminal kontenerowy.  Powstał też Rybnicki Inkubator Przedsiębiorczości.

 

Nasze działania przez ostatnie 4 lata skierowane były na to, żeby uczynić miasto bardziej przyjaznym mieszkańcom, w tym najsłabszym: seniorom, niepełnosprawnym i dzieciom. Poświęciliśmy wiele czasu podtrzymywaniu wśród mieszkańców pamięci o historii naszego miasta np. odzyskując cmentarz przy ul. Weteranów. Najważniejszym tego typu działaniem w przyszłości będzie kontynuacja prac nad stworzeniem historycznej osady rybackiej w Rybniku.

 

  • Udostępnij wpis
Poprzednie Wpis Następne S5