0

 

Przed dniem Wszystkich Świętych chcieliśmy uczcić pamięć osób pochowanych na zapomnianym rybnickim cmentarzu na końcu ul. Weteranów nad rzeką Rudą. W sobotę 17. października, razem z osobami, które odpowiedziały na nasze zaproszenie na facebooku wzięliśmy się do pracy.

Drugi cmentarz należący do Szpitala Psychiatrycznego założono jeszcze przed wojną (ok. 1922-1923), ale do 1939 pochowano tam jedynie kilkanaście osób. W czasie wojny został całkowicie zapełniony. Czynny był do 1945 r.

Teren jest obecnie porośnięty drzewami i przywrócenie go do stanu przypominającego cmentarze, jakie znamy, wymagałoby tygodni pracy i dużych środków. Udało nam się jednak wyzbierać sporą ilość śmieci, wyciąć chaszcze przy dawnym wejściu na cmentarz, odkryć jedną imienną płytę nagrobną, posprzątać niektóre z zachowanych grobów, poukładać kwiatki przy tabliczkach grobowych z numerami oraz postawić tablicę informującą, iż w tym miejscu spoczywają pacjenci ze szpitala psychiatrycznego.

Dziękujemy uczniom Gimnazjum Nr 1 w Rybniku za wykonanie kwiatów. Dziękujemy również firmie Vimex Reklama za błyskawiczne przygotowanie tabliczki i firmie Akfol-1 Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Andrzej Bieniak za dostarczenie worków.

Małgorzata Płoszaj, Krzysztof Oleś

 

 

  • Udostępnij wpis
Poprzednie Wpis Następne S5